Základní informace

Svazek obcí mikroregionu Táborsko

     logo Svazku obcí mikroregionu Táborsko       Mikroregion Táborsko reprezentují města Tábor, Sezimovo Ústí, Planá nad Lužnicí, Chýnov a obce Dražice, Drhovice, Opařany, Meziříčí, Nasavrky, Nová Ves u Chýnova, Radenín, Radimovice u Želče, Svrabov, Turovec a Vlčeves. Mikroregion nabízí nespočet historických i přírodních památek.

            Centrem regionu je historické město Tábor, které se proslavilo díky své husitské minulosti. Na pozůstatcích přemyslovského Hradiště vysoko nad řekou Lužnicí bylo po roce 1420 vybudováno opevněné město. I dnes jsou patrné zbytky opevnění v podobě rozsáhlých hradeb. Dochovaly se také pozůstatky hradu, které představuje zdaleka viditelná okrouhlá věž zvaná Kotnov. Tábor je však přehlídkou mnoha dalších památek vystavěných po skončení husitských válek.

            Za kolébku husitství je však pokládáno Sezimovo Ústí, odkud husitští obyvatelé přešli po jeho vypálení do nově zakládaného Tábora. Významným místem je nedaleký Kozí hrádek, kde v letech 1413-14 pobýval reformátor katolické církve Mistr Jan Hus. V Sezimově Ústí často odpočíval a také zde zemřel 2. československý prezident Dr. Edvard Beneš.

            Na nejjižnějším cípu táborského trojměstí leží na řece Lužnici město Planá nad Lužnicí. Přes svůj průmyslový rozvoj je Planá stále přitažlivou rekreační oblastí.

            Nejstarší ze všech je město Chýnov, které bylo podle Kosmovy kroniky založeno roku 981. Chýnov je znám především díky secesnímu sochaři Františku Bílkovi, který se zde narodil. Jeho rodný dům je přístupný veřejnosti. Nedaleko Chýnova láká k návštěvě významná přírodní památka – Chýnovská jeskyně. Díky své geologické stavbě patří mezi světové unikáty.

            Mikroregion Táborsko je ideálním místem pro podnikání výletů – pěšky, na kole i po vodě. Mírně kopcovitý kraj kolem Tábora je protkán téměř 400 km. značených cyklotras a hustou sítí pěších tras. Řeka Lužnice, která se proplétá regionem je často vyhledávána vodáky, rybáři a rekreanty. K aktivní dovolené patří i projížďky na koni, koupání, tenis nebo třeba výlet balónem či větroněm. Příležitostí je nespočet. Stačí se jen obrátit na Infocentrum Město Tábor, které Vám poskytne ucelený balíček informačních materiálů. Těšíme se na setkání s Vámi v obcích mikroregionu Táborsko.